Kişilik Bozukluğu Tedavisi - Can Psikoloji Merkezi
Çukurambar Merkez Şubemiz
Farilya İş Merkezi No:8/31 Kat:8
Çayyolu Şubemiz
Nokta Rezidans B Blok No: 26
Bizi Arayın
+90 312 284 12 28

Kişilik bozukluğu tedavisi, uzun vadeli bir süreci zorunlu kılar. Tedavi kapsamında genellikle ilaç, terapi ve destekleyici tedaviler tercih edilir. Bir tür zihinsel problem olan kişilik bozukluğu, sağlıksız düşünme ve davranış tarzına sahip olma durumudur. Bu tür bir psikolojik rahatsızlık, kişinin gündelik yaşantısına ve sosyal hayatına olumsuz etkide bulunabilir. Fakat kişilik bozukluğunun görüldüğü kişi, bu durumun farkında olmayabilir. Genç ve yetişkin yaşlarda başlayan kişilik bozukluğunda tedavi, bozukluğun türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ilk olarak hastalığın tanısının konulması gerekir. Ardından doğru tedavi yöntemleri kullanılarak hastalığın tedavisi için çalışmalar başlatılır.

Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nedir?

Kişilik bozukluğu tedavisi, var olan ruhsal sorunun giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen uygulamaların tamamıdır. Tedavi çoğunlukla psikoterapi, ilaç ve destekleyici yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir. Fakat tedavi sürecinin son derece uzun ve karmaşık olabileceğini belirtmek mümkündür. Bu nedenle hem kişilik bozukluğunun görüldüğü kişinin hem de hasta yakınlarının bu süreçte sabırlı olması oldukça önemlidir. Ayrıca kişilik bozukluğu türleri değişiklik gösterir. Bu nedenle kullanılacak tedavi yöntemi de farklılaşır.

Kişilik Bozukluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kişilik bozukluğunun tedavi edilebilmesi için sık kullanılan yöntemler arasında psikoterapi yer alır. Bir uzman eşliğinde gerçekleştirilen terapilerin uzunluğu ve sıklığı, hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda çok daha uzun terapilere ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca kişilik bozukluğunun türü de terapinin süresi ve sıklığı üzerindeki belirleyiciler arasında yer alır.

Psikoterapinin yanı sıra destekleyici tedavilerin de son derece önemli olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Terapötik yaklaşımlar, aile terapisi başta olmak üzere destekleyici tedavi yöntemleri ile hastalık semptomlarının şiddeti azaltılabilir.

Farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilen kişilik bozukluğu tedavisi ile ilgili bilinmesi gereken hususlar mevcuttur. Bu hususlar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

  • Hastalığın tanısı doğru bir şekilde konulmuş olmalıdır. Çünkü konulan tanı üzerinden bir tedavi uygulanır. Yanlış tanı konulması halinde kullanılan tedavi yöntemleri etkili sonuçlar sunmayacaktır.
  • Kişinin tedaviye uyumlu olması gerekir. Aksi halde tedaviye cevap vermemesi mümkündür.
  • Tedavinin düzenli ve sistematik bir şekilde sürdürülmesi, çok daha başarılı sonuçların elde edilmesini sağlar. Bu nedenle özellikle seans sayıları ve aralıkları uzman tarafından belirlenmelidir.

Bu ve bunun gibi hususların her biri, hastalığın tedavisinin çok daha etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesini olanaklı hale getirir.

Terapiler

Kişilik bozukluğu tedavisi kapsamında sıklıkla terapi yöntemi kullanılır. Gerçekleştirilen terapiler ile hastalığın nedenleri belirlenmeye çalışılır. Bunun yanı sıra var olan semptomlar azaltılarak kişinin çok daha kaliteli bir yaşantı elde etmesine destek olunur. Bu kapsamda genellikle diyalektik davranış terapisi, bilişsel davranışçı terapi, psikodinamik tedavi ve grup terapisi gibi yöntemler kullanılır. Her bir terapi yaklaşımı, farklı yöntemler kullanılarak kişinin çok daha sağlıklı bir sürece dahil olmasına katkıda bulunmaktır. Örneğin psikodinamik terapi kapsamında, kişinin bilinçaltında bulunan duygu ve düşünceleri keşfedilir. Bu düşünce ve duygular anlaşılmaya çalışılır. Kişilik bozukluğu tedavisi kapsamında kullanılan bilişsel davranışçı terapi, düşünce kalıplarını ve davranışlarda birtakım değişiklikleri destekleyen bir yöntemdir. 

Destekleyici Tedavi Yöntemleri

Kişilik bozukluğunda destekleyici tedavilere de ihtiyaç duyulabilir. Bu kapsamda diğer terapötik yaklaşımların kullanılabileceğini belirtmek de mümkündür. Destek gruplarına katılım, aile terapisi başta olmak üzere çeşitli yöntemler kullanılarak kişilik bozukluğu tedavisi gerçekleştirilir.

Daha önce de belirtildiği üzere kişilik bozukluğunun türü, semptomların sayısı ve şiddeti başta olmak üzere pek çok husus; kişilik bozukluğunun tedavisinin farklılaşmasına neden olabilir. Dolayısıyla tedavi için farklı yöntemlerin kullanılması olanaklıdır.

Ücretsiz Randevu

Posted in
Blog

Ücretsiz İlk Seans Başvuru Formu

Bize Yazın
Sizin İçin Buradayız
Merhaba. Can Psikoloji Danışmanlık Merkezi\'ne Hoşgeldiniz.