Erkeklerde Cinsel İsteksizlik - Can Psikoloji Merkezi
Çukurambar Merkez Şubemiz
Farilya İş Merkezi No:8/31 Kat:8
Çayyolu Şubemiz
Nokta Rezidans B Blok No: 26
Bizi Arayın
+90 312 284 12 28
Erkeklerde Cinsel İsteksizlik

Erkeklerde cinsel isteksizlik, çiftlerin cinsel yaşamlarını doğrudan etkileyen sorunlar arasında yer alır. Cinsel ilişkiye girme ve haz duyma konusunda isteksizlik yaşamak olarak tanımlanan bu durum, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bu nedenle isteksizlik tedavisinin yapılabilmesi için altta yatan nedenler hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır. Çeşitli tedavi yöntemlerinin yanı sıra terapilere de ihtiyaç duyulur. Çünkü sorunun altında psikolojik bir etken yatıyor olabilir. Dolayısıyla kapsamlı bir değerlendirme ve tedavi, isteksizlik sorununun çok daha efektif bir şekilde çözümlenmesine katkıda bulunabilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedir?

Erkeklerde cinsel isteksizlik, cinsel aktiviteye olan ilginin azalması ya da bu ilginin hiç olmaması şeklinde tanımlanabilir. Bu durumun fiziksel ve psikolojik olmak üzere farklı nedenleri bulunabilir. Bazı dönemlerde erkeklerde cinsel isteksizliğin meydana gelmesi son derece olağandır. Fakat 6 aydan daha uzun süren isteksizlik durumlarının araştırılması gerekir. Uzun süre cinsel isteksizlik sorunuyla karşılaşan erkekler, cinsel açıdan uyarılsalar bile isteksizlikleri devam eder. Bu durum, çiftlerin cinsel yaşantılarını doğrudan etkiler. Ayrıca aile içi çeşitli sorunlara da sebebiyet verebilir. Dolayısıyla sorunun uzun süreli varlığında ciddi adımlar atılması gerekli olabilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Neler?

Cinsel isteksizliğin erkeklerde görülmesinin altında yatan nedenler farklılık gösterebilir. Bu nedenler şu şekilde özetlenebilir:

  • Diyabet, kalp hastalıkları, obezite başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunları
  • Testosteron seviyelerindeki düşüş
  • Yoğun stres
  • İlişkide yaşanan çeşitli problemler

Bu ve bunun gibi hususların her biri, erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri arasında yer alır. Fakat her bireyde isteksizliğe neden olan faktörler aynı olmayabilir. Dolayısıyla cinsel isteksizliğin görüldüğü erkeklerde kapsamlı bir tanı çalışması gerekli olabilir. Bu şekilde doğru tanı konulabilmekte olup birey için en iyi tedavi seçenekleri belirlenebilir.  

Erkeklerdeki Cinsel İsteksizliğin Belirtileri

Erkeklerde cinsel isteksizlik belirtileri son derece fazladır. Fakat ön plana çıkan semptomlar;

  • İlişkiden zevk almama
  • Cinsel ilişki sıklığında azalma
  • Libidoda azalma
  • Motive olamama şeklinde sıralanabilir.

Genel olarak cinsel aktivitenin olağan şekilde gerçekleştirilememesine neden olan isteksizlik durumu, çiftler arasında çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle var olan sorunların giderilebilmesi için yapılacak çalışmaların her biri oldukça önemlidir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Ne Zaman Kendisini Belli Eder?

Erkeklerde ortaya çıkan cinsel isteksizlik farklı zamanlarda görülebilir. Organik faktörlerin neden olduğu isteksizlik durumu başlangıçta hafif bir şekilde kendisini belli eder. Fakat zamanla isteksizliğin artması mümkündür. Bununla birlikte psikolojik etkenlere bağlı gelişen isteksizlik durumu, genellikle ruhsal sorunların artış gösterdiği dönemde yoğunlaşır. Örneğin çok fazla stres unsuruna maruz kalan bir kişide, stresi yaşadığı süreç içinde cinsel isteksizlik oluşabilir. Stresin ortadan kalkması, sorunun da çözümlenmesini sağlayabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde görülen cinsel isteksizliğin tedavisinde, altta yatan nedenlere odaklanılması gerekir. Eğer ciddi sağlık sorunları nedeniyle isteksizlik görülüyorsa bu durumda var olan sağlık problemlerinin tedavi edilmesi son derece önemlidir. Bunun yanı sıra psikolojik nedenlerden kaynaklanan cinsel isteksizlik durumunda, psikolog desteğinin alınması gerekli olabilir.

Psikolojik bir altyapıya sahip erkeklerde cinsel isteksizlik sorunları bireysel terapi, cinsel terapi, çift terapisi gibi terapi yöntemlerinden uygun olanları kullanılarak çözümlenebilir. Bu tür terapiler, cinsel isteksizliğin altında yatan nedenlerin değerlendirilmesi ve analiz edilmesini sağlar. Belirli aralıklarla düzenlenen seanslar, cinsel isteksizlik sorununa ve altta yatan nedenlere odaklanılmasını mümkün kılar. Düzenli ve doğru bir terapi, cinsel isteksizliğin çözümlenmesini sağlayabilir. Bu nedenle cinsel isteksizliğin görülmesi halinde, sorunun zamanında çözümlenebilmesi için uzman desteği alınmalıdır.

Ücretsiz Randevu

Posted in
Blog

Ücretsiz İlk Seans Başvuru Formu

Bize Yazın
Sizin İçin Buradayız
Merhaba. Can Psikoloji Danışmanlık Merkezi\'ne Hoşgeldiniz.