Erkeklerde Aşırı Cinsel İstek - Can Psikoloji Merkezi
Çukurambar Merkez Şubemiz
Farilya İş Merkezi No:8/31 Kat:8
Çayyolu Şubemiz
Nokta Rezidans B Blok No: 26
Bizi Arayın
+90 312 284 12 28
Erkeklerde Aşırı Cinsel İstek

Erkeklerde Aşırı Cinsel İstek; Aşırı cinsel istek cinsel etkileşim açısından normalin üstünde istek duyulması durumudur ve genel adıyla hiperseksüalite, erkeklerde görüldüğünde ise satiriasis olarak adlandırılmaktadır. Bastırılamayan dürtü ile karakterize olan bu cinsel işlev bozukluğunda günde pek çok kez cinsel ihtiyacı duyulmaktadır ve bununla beraber farklı insanlarla cinsel aktivite ve mastürbasyonda artış görülmektedir. Aşırı cinsel isteğe sahip erkeklerde cinsellikle ilgili düşüncelerin sürekli bulundurulduğu ve cinsellikten başka bir şey ile ödüllendirilemeyeceğine yönelik bir inanç taşıdıkları bilinmektedir. Kişideki cinsel arzu, istek, dürtüler ve gösterdiği cinsel davranışlar kişinin sosyal, iş ve özel hayatında sıkıntılara işlevselliğin bozulmasına sebep olmaktadır.

            Bazı erkeklerde cinsel ilişki yaşama ihtimalinin olabileceği birinin görülmesi bile cinsel uyarılmaya sebep olabilmektedir. Bu kişiler için her yeni partner farklı bir cinsel anatomi anlamına gelmekte ve bu da fethetmeyi ve sonucunda yeni bir zaferi ifade etmektedir. Cinsel gücünü ve çekiciliğini kanıtladıktan sonra yeni bir partner aramaya başlamaktadırlar.

Erkeklerde Aşırı Cinsel İstek Belirtileri

            Erkeklerde aşırı cinsel istek DSM-5 kapsamında resmi olarak tanımlanmış bir bozukluk değildir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilmesi sebebiyle teşhis etmek zordur. Erkeklerdeki belirtileri ise;

  • Cinsel dürtülerin ve davranışların frenlenememesi ve zamanının çoğunu bunları düşünerek geçirme
  • Günde birden fazla kez cinsel ilişkide ya da tatmin edici davranışlarda bulunma
  • Birden fazla cinsel partner ve sık partner değişimi
  • Orgazm anında diğer insanlar kadar coşku duyamama, orgazm sonrası gelen rahatlamanın yetersizliği
  • Cinsel faaliyetlerdeki artış sebebiyle iş, özel ve sosyal hayatta sorunlar
  • Mastürbasyon
  • Cinsel birliktelik sonrasında orgazm yaşanamaması ve gerginliğin devam etmesi
  • Pornografik içeriklerin kullanımının artmasıdır.

Erkeklerle Aşırı Cinsel İstek Sebepleri

Erkeklerde aşırı cinsel isteğin sebepleri de belirtileri gibi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Kişiler sadece zevk odaklı olarak değil zorlu ve strese yol açan yaşam olaylarından kaçınmak için de aşırı cinsel faaliyetler gösteriyor olabilmektedir. Aşırı cinsel isteğe sebep olan faktörler tam olarak bilinmemekle birlikte farklı varsayımlar ve teoriler bulunmaktadır. Bunlardan ilki partnerle cinsel uyumsuzluk ve aradaki yaş farkı olarak görülmektedir. Buna ek olarak fiziksel anlamda hormonal bozukluklar ve aşırı penis hassasiyeti de aşırı cinsel isteğe sebep olabilmektedir. Son olarak çocukluğun sevgisiz veya güvensiz bir ortamda geçmiş olması, çocuklukta bulunmayan ruhsal ve bedensel sıcaklığın sürekli değişen eşlerde aranmasına ve sonuç olarak doyuma ulaşamamalarına sebep olduğu düşünülmektedir. Parçalanmış aile ortamı yetişkinlikte kişinin kendisini kanıtlama çabası olarak kendini göstermekte ve kişi bu doğrultuda her farklı cinsel partner ve ilişki ile kendisini kanıtlamaya çalışmaktadır. Mani, bazı ilaçlar, amfetamin, kokain gibi maddeler ve kafa travmaları (özellikle frontal lob hasarı) hiperseksüalite davranışlarının görülmesine sebep olabilmektedir.

Erkeklerde Aşırı Cinsel İstek Tedavisi ve Müdahaleler

            Erkeklerde aşırı cinsel istek bozukluğu tedavisi mümkün bir dürtü kontrol bozukluğudur. Zaman zaman kişi tarafından olumlu bir özellik gibi görülmesi sebebiyle tedaviye başvurma oranları düşük olabilmektedir. Tedavide ilaç ve psikoterapi yöntemlerinin bir arada kullanılmasının daha etkili olduğu düşünülmektedir. Tedavi öncesinde dengeli bir ruh halinin tesisi sağlanmakta ve ardından çeşitli cinsel terapi yöntemleri ile cinsel işlev bozukluğunun üstesinden gelmeye çalışılmaktadır.

Posted in
Blog

Ücretsiz İlk Seans Başvuru Formu

Bize Yazın
Sizin İçin Buradayız
Merhaba. Can Psikoloji Danışmanlık Merkezi\'ne Hoşgeldiniz.