Çekingen Kişilik Bozukluğu Tedavisi - Can Psikoloji Danışmanlık
Çukurambar Merkez Şubemiz
Farilya İş Merkezi No:8/31 Kat:8
Çayyolu Şubemiz
Nokta Rezidans B Blok No: 26
Bizi Arayın
+90 312 284 12 28
Çekingen Kişilik Bozukluğu

Çekingen Kişilik Bozukluğu ; Oldukça sık karşılaşılan Çekingen kişilik bozukluğu çağımızın hastalıklarından biridir. Çekingen Kişilik bozukluğuna sahip kişiler yetersizlik, utangaçlık, onaylanama ve alay edilmekten korku gibi duygulara sahiptir.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Nedir?

Çekingen Kişilik Bozukluğu bireyin toplum içinde çekingenlik, yetersizlik duygularına sahip olması, olumsuz değerlendirilme ve reddedilmeye karşı yüksek duyarlılık içeren bir kişilik bozukluğudur.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Belirtileri Neledir?

Çekingen Kişilik Bozukluğu Erken ergenlik dönemi ile başlar. Bireyler eleştirilmekten, onaylanmamaktan ve dışlanmaktan yoğun bir korku duyar. Bu nedenle bireyler kişisel etkileşim içeren durumlardan mümkün olduğunca kaçınırlar.

Kendilerine karşı gelen ufak bir eleştiri ya da onaylamama karşında bile incinirler. Söyledikleri sözlerin yanlış anlaşılabileceği korkusu ile çoğu zaman sessiz, çekingen “görünmez olma eğilimindedirler.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Çekingen kişilik bozukluğunun nedenleri net bir şekilde bilinmese de biyolojik, sosyal, genetik ve psikolojik faktörlerin hepsini bir neden olarak belirtilebilir. Kişinin gelişim dönemindeki aile ve akran ilişkileri, genetik geçmişi, kişiliği ve stres gibi faktörlerle mücadele yöntemi çekingen kişilik bozukluğu için bir neden olarak gösterilebilir.

Çekingen Kişilik özellikleri

Çekingen kişilik özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Eleştirilme, onaylanmama, dışlanma korkularıyla kişisel ilişkiler kurmaktan kaçınma.
  • Alay edileceği korkusuyla yakın ilişkilerde tutuk, donuk kalma.
  • Sosyal durumlarda, dışlanma ve eleştirilme düşünceleri ile dolup taşma.
  • Yetersizlik duygusu nedeniyle yeni ortamlarda çekingen davranma.
  • Kendini sosyal açıdan beceriksiz, kişisel olarak bir çekiciliği olmayan diğer insanlardan daha “aşağı” bir insan olarak görme.
  • Kişisel girişimler ve yeni etkinliklerde bulunmaktan çekinme.

Çekingen Kişilik Bozukluğu ve Sosyal Fobi Farkı

Çekingen kişilik bozukluğu ve sosyal fobi temel özellikleri dahilinde benzer hastalıklar gibi görünse de ayırt edici bir farklılıkları mevcuttur. Sosyal fobide de tıpkı Çekingen kişilik bozukluğu gibi eleştirilmekten, alay edilmekten ve onaylanmamaktan bir korku görülür ancak bu korku Çekingen kişilik bozukluğundan farklı olarak kişide yoğun bir kaygıya yol açar. Sosyal fobisi olan kişiler bu gibi durumlarda kaldıklarında yaşadıkları kaygı dolayısıyla çarpıntı, titreme terleme gibi belirtiler gösterirler. Öte yandan Çekingen kişilik bozukluğunda ise kişi sadece bu tür durumlardan mümkün olduğunca kaçınmaya ve kendini kısıtlamaya çalışır.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Çekingen kişilik bozukluğunun tedavisinde kısa süreli sonuçlar almak için ilaç kullanımı tercih edilse de kişinin sahip olduğu bu bozukluğun temellerine inip tamamen yok edilmesi için psikoterapi daha uygun bir tedavi yöntemidir. Uygulanacak psikoterapi yöntemleri arasında da farklılıklar vardır. Örneğin bu düşüncelerin temeline inilmesi, verilen ödevler dahilinde bu duyguların üzerine gidilmesi gibi.

Posted in
Blog

Ücretsiz İlk Seans Başvuru Formu

Bize Yazın
Sizin İçin Buradayız
Merhaba. Can Psikoloji Danışmanlık Merkezi\'ne Hoşgeldiniz.