Bekar Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Nasıl Giderilir? - Can Psikoloji Merkezi
Çukurambar Merkez Şubemiz
Farilya İş Merkezi No:8/31 Kat:8
Çayyolu Şubemiz
Nokta Rezidans B Blok No: 26
Bizi Arayın
+90 312 284 12 28
Bekar kadınlarda aşırı cinsel istek

Bekar kadınlarda aşırı cinsel istek, günümüzde yaygın olarak gözlemlenen cinsellik sorunlarından biridir. Bununla birlikte söz konusu durumu bir aşırılık hali ya da olumsuzluk şeklinde tanımlamak yeterli değildir. Aşırı cinsel istek hali, erkeklerde ya da kadınlarda temel olarak cinsel isteğin kontrol edilememesi olarak tanımlanır. Başlangıçta bu durum ciddi bir sorun gibi görünmese de kişinin yaşam kalitesini etkilemesi de olasıdır. Özellikle aile ve arkadaşlık ilişkileri bekar kadınlarda aşırı cinsel istek nedeniyle ciddi düzeyde sekteye uğrayabilir. Bu durum ise beraberinde psikolojik ve hatta fizyolojik sorunları getirebilir. Bu noktada bekar kadınların aşırı cinsel isteği gidermek üzere deneyebileceği bazı yöntemler vardır. Fakat söz konusu yöntemler, kişinin yaşam koşullarına ve cinsel isteğin ortaya çıkma nedenlerine göre farklılık gösterir.

Bekar Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Nedir?

Cinsel istek ve cinsellik, insanoğlunun temel ve doğal ihtiyaçlarından biridir. Bununla birlikte her bireyin cinsel istek ve arzu seviyesi farklılık gösterir. Ayrıca belli dönemlerde ya da ilerleyen zamana göre de yine kişinin cinsel isteğinde çeşitli düzeyde farklılıkların meydana gelmesi son derece olağandır.

Bu doğrultuda bekar kadınlarda aşırı cinsel istek olması, temel olarak olağan bir süreçtir. Fakat söz konusu durumun bir sağlık sorununa, psikolojik rahatsızlığa ya da kişinin yaşam kalitesini etkileyebilecek düzeyde problemlere neden olması ise çoğunlukla olağandışı olarak kabul edilir.

Bu doğrultuda aşırı cinsel isteği gündelik yaşamı olumsuz etkileyecek şekilde hissedilen cinsel arzu şeklinde tanımlamak mümkündür. Bekar kadınlarda aşırı cinsel istek belirtileri ise genel olarak şu şekildedir:

  • Sürekli ve kesilmeyen şekilde cinsel düşüncelere sahip olmak
  • Cinsel içeriği yoğun çeşitli düzeyde fanteziler kurmak
  • Yoğun olarak cinsel ilişkiye girme ihtiyacı hissetmek
  • Mastürbasyon yapma sıklığının yoğunlaşması
  • Cinsel içeriğe sahip olan kitap, film ya da resim gibi materyallere yoğun ilgi

Bu durumlar, genel olarak medeni halden ve cinsiyetten bağımsız şekilde aşırı cinsel isteğin ön plana çıkan komplikasyonlarıdır.

Neden Olur?  

Bekar kadınlarda aşırı cinsel istek durumunu genel anlamda iki farklı şekilde değerlendirmek mümkündür. Bu durumlardan ilki psikolojik ve sosyal etkiler nedeniyle gelişen aşırı cinsel gerilimlerdir. Çoğunlukla kişinin yaşadığı çevreye, sosyal ortamına, aile ve arkadaşlık ilişkilerine bağlı olarak gelişir. Aşırı cinsel isteğin bir diğer önemli ve ana nedeni ise beyinde gerçekleşen çeşitli kimyasal dengesizliklerdir. Aynı zamanda bu kimyasal dengesizlikler, hormonlar üzerinde de etkili gösterir. Dolayısıyla cinsel isteğin yüksek düzeyde çıkması ve bunun kişinin yaşam kalitesine olumsuz tesir etme hali meydana gelir.

Beyinde Yaşanan Kimyasal Dengesizliği

Dopamin, seratonin ve norepinefrin tüm insanların beyninde doğal olarak bulunan kimyasal ajanlardır. Bu kimyasal ajanlar, mutluluk ve mutsuzluk gibi duygu durumların yaşanmasında ya da cinsel arzuların belirlenmesinde önemli bir rol yonar. Dolayısıyla söz konusu hormonlarda yaşanan değişimler ya da dengesizlikler, ciddi düzeyde aşırı cinsel isteğe neden olabilir.

Sinir Devresi Sorunları

Zaman içerisinde bir ruhsal sorun haline dönüşebilir ve bu da beyinde bulunan sinir devrelerini olumsuz yönde etkiler. Beyindeki sinir devrelerinde yaşanan sorunlar ise tıpkı sigara, alkol ya da zararlı madde bağımlılığı gibi cinsel bağımlılığa yol açabilir.

Psikolojik Sorunlar

Bekar kadınlarda aşırıcı cinsel istek nedenleri arasında en fazla ve yaygın olarak karşılaşılan durumlar psikolojik sorunlardır. Bipolar bozukluk, depresyon, anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluk, aşırı cinsel arzulara neden olabilen ruhsal sorunlardır. Tüm bu yüksek düzeyde cinsel arzu isteklerinden kurtulmanın ya da gündelik yaşama olan etkilerini azaltmanın en doğru yolu profesyonel destek almaktır. Uzman psikolog desteği ile aşırı cinsel arzuların ve cinselliği kontrol altına alınması mümkündür.

Ücretsiz Randevu

 

Posted in
Blog

Ücretsiz İlk Seans Başvuru Formu

Bize Yazın
Sizin İçin Buradayız
Merhaba. Can Psikoloji Danışmanlık Merkezi\'ne Hoşgeldiniz.