Ankara Psikolojik Danışmanlık - Can Psikoloji Merkezi
Çukurambar Merkez Şubemiz
Farilya İş Merkezi No:8/31 Kat:8
Bizi Arayın
+90 312 284 12 28
Ankara psikolojik danışmanlık

Ankara psikolojik danışmanlık, kişilerin yaşadığı duygusal, sosyal ve bilişsel sorunlarla başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir hizmettir. Psikolojik danışmanlık kişilerin yaşamlarında ortaya çıkan karmaşık ruh hali sorunlarını tanımlamayı amaçlar. Psikolojik sağlık, yaşamdaki birçok farklı unsurdan etkilenebilir. Oldukça kompleks yapıdadır. Bazı durumlarda çevresel faktörler, kalıtımsal sorunlar ve kişinin yaşadığı fiziksel sağlık problemleri ruhsal sağlığın bozulmasına neden olabilir. Psikolojik sorunlar yetişkinlerde gözlemlenebildiği gibi aynı zamanda çocuklarda da ortaya çıkabilir. Fakat yetişkinler ve çocuklar için tedavi süreci, farklı şekilde planlanmalıdır. Bu sebepten Ankara psikolojik danışmanlık, çocuklarda ve ebeveynlerde farklı yaklaşımlar benimseyerek ruhsal sorunları kontrol altına alır. Ayrıca psikolojik danışmanlık, sadece bireysel problemlere odaklanmaz. Grup ya da aile içerisinde yaşanan sorunların kontrol altına alınması ya da giderilmesinde de özel yaklaşımlarla rol oynar.

Ankara Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Ankara psikolojik danışmanlık, bireylerin yaşadığı duygusal zihinsel ve ruhsal sorunları ele alarak bu konuda psikoloji bilimi temelli çözümler üretir. Bu çözümler, bireysel gerekliliklere yönelik olduğu gibi aynı zamanda grup, aile ya da toplumu ilgilendiren ruhsal bozukluklara yönelik içeriğe de sahiptir. Dolayısıyla psikolojik danışmanlık hizmetleri, oldukça kompleks bir içeriğe sahiptir.

Günümüzde fiziksel sağlık sorunları kadar önemli olan bir diğer konu ise psikolojik sağlığın güçlü olmasıdır. Çocuk ya da yetişkin bireyleri, aileleri ve toplumu genel anlamda ilgilendiren psikolojik sorunlar, bazı durumlarda kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz düzeyde etkileyebilir. Bu doğrultuda yaşanan psikolojik sağlık sorunlarının da olabildiğince hızlı şekilde kontrol altına alınması gerekir.

Özellikle son dönemde psikolojik sağlık sorunlarının tanılanmasına ilişkin geniş yelpazeli çalışmalar yapılması, büyük ölçüde yaşanan sorunların kişiselleştirilerek çözülmesinde etkili olmuştur. Ankara psikolojik danışmanlık, psikoloji biliminin esasları ve yaklaşımlarıyla tanımlanan ruhsal sağlık sorunlarına çözümler üreterek kişinin psikolojik sağlığını korumasını sağlar.

Ankara Psikolojik Danışmanlık Ne İşe Yarar?

Günümüzde kişilerin yaşadığı mental problemler, oldukça geniş yelpazeli bir etkiye sahiptir. Kişisel gelişim sorunlarının çözülmesinden stres ve kaygı problemlerinin azaltılmasına kadar psikolojik danışmanlık hizmetleri, geniş bir etki alanına sahiptir.

Bunlara ek olarak psikolojik danışmanlık çözümleri, iletişim becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara da odaklanır. Genel anlamda Ankara psikolojik danışmanlık hizmetlerinin işlevi şu şekildedir:

 • Yaşanan sorunların çözümü konusunda destek sağlama,
 • Kişisel gelişimi destekleme,
 • Stres, kaygı ve endişe gibi ruhsal dengeyi bozan durumları azaltma,
 • İletişim becerilerini geliştirme ve iletişim sorunlarını giderme,
 • Karar verme yetkinliğini geliştirme ve kolaylaştırma,
 • Yaşam tarzı değişikliklerini değiştirme ve olumlu bir yaşam tarzı için bireylere destek olma

Tüm bunların yanı sıra psikolojik danışmanlık hizmetlerinin genel anlamda empati ve anlayışı artıma gibi işlevi de vardır. Bu nedenle özellikle kurumsal projelerde ve kurumlardaki mesleki gelişim sürecini desteklemede de önemli bir rol oynar.

Ankara Psikolojik Danışmanlık Hangi Sorunlarla İlgilenir?

Birçok farklı sağlık sorunuyla ilgilenir ve bu sorunların yönetilmesi konusunda bireylere destek sağlar. Bu psikolojik sağlık sorunlarından bazıları genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Depresyon ve anksiyete problemleri,
 • Stres ve endişe yönetimi,
 • Stresle başa çıkma,      
 • Özsaygı ve özdeğer problemleri,
 • Sosyal fobi,
 • Duygudurum bozuklukları
 • Bipolar bozukluk

Tüm bu problemlerin yanı sıra ruhsal anlamda yaşanan travmalarda psikolojik danışmanlık çözümleri kapsamında değerlendirilen ve kontrol altına alınması hedeflenen problemlerdir. Ayrıca aile içerisinde yaşanan sorunlar, çocuklarda hiperaktivite bozuklukları ve benzeri türden sorunların giderilmesinde de yine profesyonel psikolojik danışman desteği almak mümkündür.

İletişim

Posted in
Blog

Ücretsiz İlk Seans Başvuru Formu

Bize Yazın
Sizin İçin Buradayız
Merhaba. Can Psikoloji Danışmanlık Merkezi\'ne Hoşgeldiniz.