ÇİFT VE CİNSEL TERAPİ

Bireylerin sosyal ve özel yaşamları çeşitli sebeplerden dolayı olumsuz etkilenir. Kimi zaman fiziksel sağlığa etki eden bu olumsuzluklar, kimi zaman da bireyin ruh sağlığını etkiler. Fiziksel ve ruhsal sağlık üzerinde görülen negatif etkiler bazı durumlarda cinsel yaşama da olumsuz yansır. Tam da bu noktada cinsel terapi devreye girer. Uzmanlık alanlarımızdan olan cinsel terapi seansları ile cinsel yaşamında tek başına ya da partneriyle çeşitli sorunlar yaşayan bireylere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsellik olgusu Türk toplumunda çok fazla konuşulması tercih edilmeyen, sosyal ve çevresel etkiler altında olan bazı bölgelerde ayıp sayılan kavramlardan biridir. Bu nedenle cinsel yaşamında problem yaşayan bazı bireyler çoğu zaman bunun tedavi edilebilir bir durum olduğundan dahi haberdar değildir. Aslında cinsel problemin kaynağı ister fiziksel olsun, ister psikolojik olsun elbette ki tedavi edilebilir. Cinsel terapi psikolojik nedenlerden dolayı özelinde sorun yaşayan bireylerin bu sorunları ile ilgilenir. Yaşanan problem her ne kadar tanıdıklara ve aileden birilerine kolaylıkla anlatılamasa da; terapi seanslarında tam bir çözülme yaşanması sağlanmaya çalışılır. Danışanlar bize ulaştıklarında onların problemlerini öncelikle anlamamız gerektiğini bilir ve istediğimiz derinlemesine bilgiyi aktarırlar. Cinsel terapi nedir? Diye sorulduğunda terapi seanslarının esasının danışanın cinsel yaşamında yaşadığı sorunun ana sebebinin ortaya çıkartılması olduğu şeklinde açıklanabilir.

Cinsel Terapinin Tedavi Ettiği Cinsel İşlev Bozuklukları

  • Erken boşalma
  • Sertleşme bozukluğu
  • Cinsel isteksizlik ve uyarılma bozukluğu
  • Geç boşalma
  • Vajinismus
  • Disparoni (kadınlarda ağrılı cinsel ilişki)
  • Orgazm bozukluğu

Cinsel Terapilerde Ne Amaçlanır?

Cinsel terapinin amacı bireyin cinsel yaşamının düzenli bir hale getirilmesidir. Cinsellikte yaşanmakta olan problemlerin birçoğunun çıkış noktası aslında çiftler arasındaki ilişkinin genelinde yaşanan problemlerdir. Ancak bunun çoğu kişi farkına varmaz. Çiftler arasındaki genel iletişimde yaşanan problemler, çiftlerin birbirlerini anlamaması, aynı dili konuşmuyor olmaları gibi noktalar cinsel yaşamı da yakından ilgilendirir. Cinsel terapilerde öncelikle bu problemlerin tespiti amaçlanır. Bireylerin çok da umursamadığı bir konu çoğu zaman cinsel problemlerin kaynağıdır.

Cinsel Terapi Kimlere Uygulanır?

Cinsel terapiler, cinsellikte problem yaşayan çiftlerin ya da bireylerin yanı sıra özel yaşamında, karşı cinsle iletişiminde problem olan kişilere de uygulanır. Cinsel terapilerde en önemli gereklilik danışanın terapiye katılmayı kendisinin istemesi ve bunun psikolojik bir tedavi şekli olduğuna inanmasıdır. Aksi halde bir başka kişi tarafından terapiye zorlanan kişilerde tedavide başarı oranı düşer. Cinsel terapiye katılacak olan kişi danışmana kendini tam manasıyla anlatabilmek, problemlerini açabilmek için de bu tedaviye inanmalıdır. Günümüzde ilişkisinde yaşadığı problemlerin farkında olmayan, ancak bu problemlerin bilinçaltında kalmasından dolayı sosyal, özel ve cinsel yaşamında olumsuz şeyler yaşayan kişi sayısı tahminlerden çok daha fazladır.

Cinsel Terapilerde Tedavi Nasıl Uygulanır?

Cinsel aktivitelerde ve işlevlerde yaşanan problemlerin fiziksel olmaması durumunda sorunun kaynağı psikolojik demektir. Bu durumda davranış bilimi kapsamında değerlendirilen cinsel terapi devreye girer. Bir diğer adıyla psikoterapi seansları ile bireyin yaşadığı cinsel işlev bozuklukları tespit edilir, kaynağı anlaşılır ve çözüm yoluna gidilir. Cinsel terapilerde başarı sağlanabilmesi için bu sürecin zamana yayılması gerekir. Terapilerin ne kadar sürede başarı sağlayacağı danışanın adaptasyonuna bağlıdır. Verimli bir cinsel yaşamının olmasını isteyen bireyler bedensel sağlıklarının yanı sıra ruhsal sağlıklarını da korumak zorundadırlar. Ruhsal sağlığın herhangi bir nedenle bozulması halinde cinsel terapi seansları uygulanır. Bu seanslarda başarı elde edilmesi halinde yetişkin bireylerin sağlıklı, verimli ve aktif cinsel yaşamlarının olması sağlanmış olur. Cinsellik hiçbir zaman kişinin yaşamının diğer bölümlerinden ayrı düşünülemez. Özel yaşam, sosyal yaşam, iş yaşamı ile yakında bağlantılı olan psikolojik problemler cinselliği de etkiliyorsa bunun çözülmesi ve doğru işler hale getirilmesi şarttır.